або
реєстрація Я забув свій пароль
1
користувач зараз на сайті
з них:
Гості1
Оцените работу движка

Україна увійшла в опалювальний сезон з низькими запасами вугілля, але передумови до зриву опалювального сезону відсутні.

В Україні нестача вугілля. Дефіцит намагаються компенсувати імпортом з Казахстану і США. 

Запаси вугілля на складах українських теплоелектростанцій продовжують скорочуватися. За останніми даними "Укренерго", до 25 жовтня на ТЕС за тиждень вони знизилися з 583,4 до 542,8 тисяч тонн. Запаси газового вугілля - до 402,9 тисяч тонн, антрацитового – до 139,9 тисяч тонн. А з вересня загальні запаси вугілля "просіли" майже на 21%.

"Ситуація дуже непроста по вугіллю, і отже, по електроенергії", - сказало джерело в уряді. Єдина надія, за його словами, зараз на атомну генерацію. "Енергоатом" вибудував графік ремонтів з тим, щоб в опалювальний період працювало максимально можливе число блоків – 14 з 15.

Чому немає вугілля

Ключова причина дефіциту вугілля напередодні зими в тому, що у генерації не було коштів на його закупівлю. А тепер, коли гроші знайшли, виникли проблеми з наявністю вугілля і його доставкою. Крім того, державні шахти станом на 25 жовтня видобули на 1 млн тонн вугілля менше, ніж було заявлено в їх виробничій програмі.

"Це еквівалентно 700 тисячам тонн вугільного концентрату, що є основним паливом для вугільних блоків "Центренерго", – пояснив заступник голови ФДМ і голова наглядової ради" Центренерго " Денис Кудін.

Він зазначив, що різниця між встановленим Міненерго планом накопичення вугілля на жовтень і фактичними обсягами запасу на складах якраз становить ці 700 тисяч тонн.

Друга причина-низький обсяг імпорту вугілля влітку. "Влітку цього не вдалося зробити через заборгованість державного диспетчера "Укренерго" перед "Центренерго". Сума боргу (на 1 жовтня 2021 року) становить 1 млрд 800 млн гривень. І це навіть більше, ніж вся потреба компанії в оборотному капіталі", - зазначив Кудін.

Крім того, за його словами, постачальники відмовляються везти вугілля в Україну без передоплати. На це впливає дефіцит цієї продукції на світовому ринку через закупівлі Китаєм вугілля у великих обсягах.

До всього іншого вже практично неможливий імпорт вугілля з Росії. З 1 листопада РФ зупинила поставки енергетичного вугілля в Україну у зв'язку зі зростаючим попитом на нього всередині країни, пояснили в Мінекономрозвитку РФ. Але кілька джерел видання на енергетичному ринку запевняють, що справжня причина інша – нібито немає контрактів на постачання енергетичного вугілля з українського боку.

Як пояснили в ДТЕК, через зупинку поставок вугілля Луганська ТЕС найближчим часом буде переведена на роботу одним енергоблоком для економії палива.

"Зараз компанія також опрацьовує варіанти закупівлі вугілля марок А/П для потреб Криворізької ТЕС закордоном, але поки підтверджених домовленостей немає", – йдеться у коментарі прес-служби компанії.

Якщо говорити про інші країни, то, за словами Кудіна, "Центренерго" підписало контракти на 1,5 млн тонн вугілля на найближчі півроку. Основні поставки планується здійснювати залізничним транспортом з країн ближнього зарубіжжя (Польща і Казахстан), а також морським транспортом зі складів в Європі (покупка на споті) і з країн Латинської Америки і США.

"Сьогодні компанія змогла залучити понад 1 млрд гривень передоплати від споживачів за постачання електроенергії в наступні місяці. Таким чином," Центренерго " повністю забезпечено коштами для закупівлі вугілля в достатніх кількостях, – заявив Кудін.

Наявність грошей ще не гарантує, що вугілля прийде в країну. Поставки ж/д транспортом з Казахстану досить ризиковані, адже РФ в будь-який момент може їх заблокувати, як це було зроблено в 2014 році. Тоді Україна почала купувати вугілля в ПАР.

Тепер же основна надія на вугілля з США. За інформацією, з-за океану в дорозі вже п'ять суден із загальним обсягом 250-270 тисяч тонн вугілля. В Україну вони прибудуть ближче до кінця листопада.

Чотири судна везуть вугілля для компанії ДТЕК і одне для "Центренерго", сказав співрозмовник в уряді. Раніше в ДТЕК повідомляли, що погодили з американською компанією HC Trading (Heidelberg Cement Group) поставку в Україну двох судових партій американського енергетичного вугілля.

"Загальний обсяг домовленостей з постачальником становить 150 тисяч тонн. Очікується, що вугілля буде доставлено в Україну двома партіями: перша – в грудні 2021 року, друга – в січні наступного року. Це стане вже другим контрактом компанії на імпорт вугілля з США. Перший контракт на поставку 75 тисяч тонн американського енергетичного вугілля був підписаний з іншим постачальником в кінці серпня", - говорили в ДТЕК у вересні.

Джерело в уряді підтвердило, що основний обсяг вугілля закуповуватиме саме ДТЕК, а "Центренерго" вже перекуповуватиме його для своїх ТЕС. "Фактично ми будемо закуповувати вугілля, спалювати його, і закуповувати нове", - зазначив співрозмовник.

Газ замість вугілля

Якщо вугілля не вистачатиме, генерації доведеться переходити на газ, після чого його споживання зросте і буде потрібно додатковий імпорт. НАК "Нафтогаз України" поки закуповує газ з імпорту в мінімальних обсягах, оскільки ціна на нього висока. Якщо ціна буде знижуватися, а вона вже йде вниз, то закупівлі збільшаться, повідомив виданню співрозмовник в уряді. НАК може бути забезпечений бюджетними коштами для закупівлі газу.

"Нафтогазу" можуть повернути близько 40 млрд грн, переплачених за ренту. Справа в тому, що продаючи газ за регульованою ціною, рента з нього сплачується виходячи з ринкової. Саме ці платежі йтимуть на окремий рахунок і потім у міру необхідності гроші можуть повертатися компанії. Цей механізм узгоджений з МВФ і може застосовуватися як в поточному, так і в наступному році, запевнив співрозмовник в Кабміні.

Директор спеціальних проектів НТЦ "Психея" Геннадій Рябцев вважає, що проблема досить перебільшена і немає нічого страшного в тому, що при нестачі вугілля ТЕС і ТЕЦ будуть переходити на газ.

"Перехід на газ можливий у разі затримки відразу декількох поставок, якщо мова йде про "Центренерго", – сказав він. При цьому Рябцев зазначив, що поки не бачить дій від держави, які б підтвердили побоювання, що є загрози зриву опалювального сезону через брак енергоресурсів.


Додати коментар
Кликните на изображение чтобы обновить код, если он неразборчив


Російський есмінець «Лідер» як символ деградації російських військових технологій

Вперше про перспективний ескадрений міноносець проєкту 23560 «Лідер» заговорили в 2009 році. Відтоді цей есмінець, що «не має аналогів в світі»,

21-06-2021, 12:28, В Україні
Гібридна анексія і примусова паспортизація: як Путін використовує Донбас для виборів до Держдуми

Москва веде своїх бойовиків, які воювали проти України на Донбасі, до Держдуми. Вже тривалий час Кремль насильницьким методом змушує жителів

13-09-2021, 10:28, В Україні
Ви тільки подивіться який бум поширився інтернетом.

Псевдопатріоти Добропілля на службі ОПЗЖЗа роки російсько-української війни ми звикли до того, що український народ і державу захищають патріоти, які

13-08-2021, 15:37, В Україні
Стало відомо, чому російська пропаганда так відреагувала на заяву щодо морських мін (фото)

Вчора, 14 вересня, російські пропагандистські «ЗМІ» почали, по суті, істерику щодо пропозиції боротися з російським флотом у Чорному морі за

9-10-2021, 17:21, У світі
Центр оперативного інформування про безпекову ситуацію поблизу державного кордону України

Міністерство оборони України уважно відстежує ситуацію, яка склалась поблизу державного кордону України з РФ та на тимчасово окупованих територіях

3-11-2021, 11:35, В Україні